Ír sör:
Arthur Guinness alapította a ma egész városrészt elfoglaló Guinness sörgyárat. 1759-ben kilencezer (!) éves bérleti szerződést kötött egy pici dublini serfőzdére, hogy ott egy angol barna sörfajtát kezdjen el főzni, a "porter"-t. Az üzem az első tíz évben nem volt sikeres, de Guinness határozott üzletember volt, és így az üzem hamarosan virágzásnak indult. 1833-ban már a legnagyobb sörfőzde Írországban. 2001-ben majdnem két billió pint Guinnesst adtak el világszerte, egymillió pintet pedig kizárólag Nagy-Britannia területén.
(1 liter = 1,76 pint)
Ír whiskey:
Az ír whiskey különlegességét az adja, hogy skót, amerikai és kanadai társaival ellentétben itt háromszor párolják le az alkoholos folyadékot. Csak így kaphatja meg azt a bizonyos „e” betűt a whiskey szóban. Vagyis ha valamire az van írva, hogy whiskey, akkor az csak ír ital lehet.
A whisky-gyártás alapfolyamata a következő: leszedik az árpát, kiterítik egy óriási teremben, nyakon öntik vízzel, és csíráztatják. Amikor leengedik a vizet, megszárítják (a skótok tőzegfüsttel, innen a jellegzetes füstös íz), ledarálják, és forró vízzel elegyítik. Tovább csíráztatják, ezután kerül hozzá az élesztő, elkezd erjedni - idáig majdnem ugyanolyan, mint a sörgyártás, még az illata is olyan a gyárban, csak utána hatalmas rézüstökben ezt lepárolják. Az élesztő hozzáadása után 48 óráig erjesztik, nyolc százalék körüli alkoholtartalmat érnek el. Első lepárlásnál húsz százalékos lesz, a másodiknál hetven százalék körül, végül ezt hígítják tiszta vízzel.
Az ír és a skót whisky-t ilyen szempontból úgy lehet megkülönböztetni, hogy például a skótok két szakaszban, az írek viszont háromban párolják le ugyanazt a folyadékot.
A legismertebb ír whiskey márka a Jameson. A Jameson Whiskey születése 1780-ra tehető. Ebben az évben ugyanis Dublinban, a Bow street-en John Jameson létrehozta szeszfőzdéjét. A Jameson a világ legkelendőbb ír whiskey-je. Bársonyos és lágy ízét a világ több mint 75 országában kedvelik.
Ír kávé:
A jobb-rosszabb minőségben már nálunk is kapható ital valóban Írországban született, méghozzá 1943-ban a Port of Foynes öblében, a Shannon repülőtér közelében.
Az írországi Limerick megyei repülőtér a két háború közti időszakban az Amerika és Európa közötti légiforgalom egyik fontos csomópontja volt. Innen indultak, és itt szálltak le a két kontinens közti utasforgalmat bonyolító vízi repülőgépek. Történt egyszer, hogy viharos időjárás miatt az egyik hidroplán visszafordulásra kényszerült. A viharvert utasok az öbölbe visszaérkezvén mind betömörültek a légikikötő utasellátójába. Joe Sheridan, az étterem konyhafőnöke, megindulva az utasok állapotán, a tettek mezejére lépett. A póruljárt vendégeknek új szívmelengető italt kevert: elkészítette az első ír kávét. A legenda még hozzáteszi, hogy egy vendég kérdésére - Uram, ez brazil kávé? - Sheridan így válaszolt: - Nem, ez ír kávé.
Az ital születési helyén, a Joe Sheridan Bárban ma is meg lehet kóstolni az eredeti ír kávét. A Shannon repülőtér helyén minden év augusztusában parádéval, koncertekkel tarkított Ír Kávé Fesztivált tartanak.
Az ír kávé receptje:
4 cl ír whiskey
2 teáskanál barnacukor (sima is megteszi, de jobb a barna)
friss forró kávé
tejszínhab
Először is óvatosan forrósítsuk fel a poharunkat, nehogy elrepedjen a forró italtól. Tegyünk a pohárba a cukrot és a whiskey-t, majd öntsük rá a kávét, de ne öntsük teljesen tele a poharat. Ezután óvatosan tegyük rá a tejszínhabot, de ne keverjük el! A kávé íze ugyanis a legjobban úgy érvényesül, ha a habon keresztül isszuk.
|